Pierwszy rok w szkole to niezwykle ważny czas dla dziecka, jednak kompletowanie wyprawki szkolnej przysparza problemu wielu rodzicom. Często zastanawiamy się, co tak naprawdę będzie dziecku potrzebne? Oto lista kliku najważniejszych produktów, w jakie należy zaopatrzyć dziecko przed pójściem do szkoły.

Dobry tornister to podstawa

Tornister czy plecak to jeden z najdroższych elementów wyprawki szkolnej. Źle dobrany model plecaka może spowodować wady postawy i przyczynić się do skoliozy. Najlepiej, aby plecak był pojemny i można było w nim zmieścić nie tylko podręczniki czy piórnik, lecz także pojemnik na drugie śniadanie i bidon. Przy wyborze plecaka ważny jest nie tylko zewnętrzny design, lecz materiał, z jakiego został wykonany. Najlepiej wybrać modele odporne na zachlapanie, które można łatwo wyczyścić. Ważne są również elementy odpowiadające za komfort noszenia np. piankowe elementy na plecach, wygodne i szerokie szelki z regulacją oraz uchwyty do podnoszenia.

Jakie wyposażenie do plecaka?

Nauczyciele jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego umieszczają na stronie szkoły wytyczne dotyczące takich przyborów szkolnych jak zeszyty czy kredki. Wybór przyborów zależy w głównej mierze od rodziców i zasobności ich portfela, jednak na przyborach szkolnych nie warto oszczędzać. Dobrej jakości pióro ze stalówką, długopisy kolorowe, flamastry, ołówek, gumka czy linijka, sprawiają, ze dziecko nie męczy się w trakcie odrabiania zadań i wykonuje je z przyjemnością.

Wyprawka dla dziecka powinna składać się również z takich przyborów jak:

 • Blok rysunkowy biały i kolorowy
 • Papier kolorowy zwykły i samoprzylepny
 • Farby plakatowe plus pędzle
 • Klej w sztyfcie
 • Plastelina
 • Kredki pastele
 • Kredki woskowe
 • Teczka z gumką
 • Bibuła w różnych kolorach
 • worek na obuwie zmienne
 • worek na strój na wuef

Elementem wyprawki szkolnej jest także pojemnik na śniadanie oraz bidon na napoje. Lunchbox powinien być przede wszystkim lekki i dostosowany rozmiarem do wielkości posiłków ucznia. Należy uwzględnić czas jakie dziecko będzie spędzało w szkole i na tej podstawie wybrać odpowiednią wielkość pojemnika. Przy wyborze bidona warto zwracać uwagę na materiału z jakiego został wykonany, oraz łatwości jego otwierania i czyszczenia.

Wyprawka dla pierwszoklasisty — obuwie zmienne i strój na wuef

W trakcie kompletowania wyprawki dla dziecka nie można zapomnieć o zakupie wygodnego obuwia zmiennego. Dla małych dzieci, w klasach od 1 do 3 najlepiej wybrać obuwie wkładane lub zapinane na rzepy. Dzieci starsze mogą nosić buty sznurowane np. trampki. Podczas wybierania butów zmiennych do szkoły, szczególną uwagę należy zwrócić na kolor podeszwy. Dobrze jest, aby była wykonana z gumy, która nie ślizga się na płaskiej powierzchni, minimalizując przy tym ryzyko poślizgnięcia. Wyprawka dla pierwszoklasisty powinna składać się także ze stroju na wuef, a dokładnie z białej koszulki z krótkim rękawem oraz czarnych lub granatowych spodenek lub legginsów. Wybierając strój na wuef postawmy na przewiewne i oddychające materiały np. bawełnę.

Wszystkie przybory, łącznie z plecakiem warto podpisać. Nowe miejsce, emocje i obowiązki mogą sprawić, że pierwszoklasista może zapomnieć, które przedmioty do niego należą.